Telewizja niezależna – programy reklamowe

W telewizji niezależnej 1TV – programy reklamowe zajmują siedem minut w ciągu godziny ITV ma połowę całego audytorium. w małych krajach wynika, do pewnego stopnia, z nieobecności plakatów. (Innym zagadnieniem są tereny wiejskie rację miał poeta, który pisak „Myślę, że nigdy nie zobaczę tak ładnej tablicy ogłoszeń, jak drzewo”).

Jeżeli chodzi o telewizję, to stary dowcip, że reklamówki są lepszą rozrywką niż zwykle programy, zawiera w sobie więcej niż odrobinę prawdy. Większość reklam produkuje się na lepszym poziomie technicznym i z większą dozą wyobraźni niż większość programów. Jak powszechnie wiadomo, gazety i czasopisma nie mogłyby przetrwać, gdyby nie miały wpływów z reklam. Albo są ogłoszenia, albo nie ma gazet, a przynajmniej nie po cenach, na które byłoby człowieka stać. Ogłoszenia nie stanowią więc zanieczyszczenia środowiska naturanego – one po prostu są środowiskiem naturalnym.

Prawdziwym zanieczyszczeniem jest coś, co skutecznie niszczy środowisko, a czego usunięcie dałoby pozytywny rezultat. Nie sądzę, by naprawdę chodziło tu o oskarżenie o zanieczyszczanie środowiska. Chyba że ktoś jest przekonany, iż gazety i czasopisma są zbędnym luksusem, albo że racjonalny wybór programów telewizyjnych nie jest czymś pożądanym (zwłaszcza jeżeli to ktoś inny płaci), albo że miasta naprawdę lepiej wyglądają bez plakatów. Nie trzeba usuwać ogłoszeń. Prawie zawsze można je zignorować – mózg człowieka jest cudownym urządzeniem do eliminowania niechcianych informacji. Jest to jeszcze jeden z problemów, z jakimi boryka się reklama.

Jest jednak coś, co ze środowiskiem naturalnym wiąże się w większym stopniu niż zwykłe zanieczyszczenie. Ruchy „Zielonych”, które od około 10 lat zaczęły przybierać na sile na całym świecie, wywarły wpływ na producentów i ich marketing. Zaczął się „wysyp” produktów, których producenci utrzymują, że mają one „zielone” pochodzenie, z różnym stopniem dokładności łub uczciwości, zaś ich reklamy stanowią tego odbicie. Mamy „przyjazne dla powłoki ozonowej” dezodoranty, organiczne warzywa, recyrkulowa- ny papier toaletowy i inne artykuły higieniczne, oszczędniejsze pralki (mniejsze zużycie proszku, wody i energii elektrycznej), samochody z katalizatorami, a nawet mniej lub bardziej recyrkułowane samochody.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>