Sprawozdanie z wycieczki na Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie

W dniu 19. 05. 2016 r uczniowie klas 3 B i 3 C Gimnazjum nr 5 im. Św. Jana Kantego wybrali się pod opieką p. mgr Marii Sugier i Marty Rykowskiej na wycieczkę do krakowskiej AGH w ramach IV Tygodnia Zrównoważonej Energii organizowanego przez tamtejszy Wydział Energetyki i Paliw z okazji obchodów największego europejskiego wydarzenia energetycznego – The European Union Sustainable Energy Week.

Uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w przeglądzie stanowisk poszczególnych działów przedstawionych przez różne wydziały AGH, ponadto wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez  studentów wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, którzy przedstawiali najpopularniejsze zagadnienia takie jak czyste technologie energetyczne, odnawialne źródła energii, magazynowanie energii, paliwa konwencjonalne i niekonwencjonalne, zaopatrzenie w wodę. Po prelekcji mieliśmy przyjemność zwiedzenia muzeum AGH, które najbardziej spodobało się naszym uczniom z uwagi na możliwość własnoręcznego przeprowadzania eksperymentów oraz wysłuchania  bardzo ciekawego wykładu o historii i współczesnych czasach Akademii Górniczo Hutniczej. Uczniowie mogli usiąść w jednym z trzech bolidów w całości zaprojektowanych i wykonanych przez studentów na Dzień Wynalazków, jak również dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek związanych z jego produkcją i pokazem.

W ramach popołudniowych zajęć uczniowie kantówki wzięli udział w pokazach AGH na Krakowskim Rynku zatytułowanych „Czas i Przestrzeń”. Pracownicy i studenci wydziałów AGH przeprowadzili tam liczne interesujące doświadczenia i konkursy. Można było m.in. wykonać formy odlewnicze z wykorzystaniem różnego rodzaju modeli, formować wyroby z gliny na kole garncarskim, pomalować gipsowe figurki i płaskorzeźby lub stworzyć swój model komórki krystalicznej. Zaprezentowane zostały roboty mobilne, drukarki 3D, silniki elektryczne, drony, gry interaktywne, modele prezentujące energie odnawialne. Wśród wielu atrakcji znalazły się także wyjątkowe pokazy, jak np. płukanie złota, tworzenie szklanych mozaik, skraplanie tlenu, przeprowadzanie pomiarów akustycznych czy analizy chemicznej powietrza, wody i gleby.

Był to niezwykły, obfitujący w liczne wydarzenia oraz niezwykłe przeżycia wyjazd, który z pewnością zostanie na długo w pamięci uczniów naszego Gimnazjum. Biorąc pod uwagę zainteresowanie jakie wzbudziły niektóre kierunki może i przyszłych studentów!