Reklama międzynarodowa, wielonarodowa, globalna. Dlaczego?

Nawet w tak małym, zwartym, gęsto zaludnionym kraju, jak Wielka Brytania, może okazać się pożądane różnicowanie podejść związanych z reklamą według regionów, zwłaszcza jeżeli chodzi o Szkocję {ma własną, jedyną w swoim rodzaju subkulturę reklamową).

W Stanach Zjednoczonych regionalne odmiany tego rodzaju są prawie regułą, istnieją poza tym wielkie podsektory mediów i przemysłu reklamowego, ukierunkowane konkretnie na podstawowe podgrupy etniczne. Z tego, co zostało powiedziane na temat ukierunkowywania i dobierania adresatów reklamy (w Rozdziale 7), wynika, że rekłamodawcy powinni zwracać baczną uwagę na różnice kulturowe między grupami narodowymi, regionalnymi i rasowymi.

Jest więc coś paradoksalnego w tym, że natrafiamy na poważnych reklamodawców i agencje coraz hardziej działające w kierunku wypracowania wspólnie koordynowanych kampanii na płaszczyźnie wielonarodowej. Jednak reklama „międzynarodowa” jest zjawiskiem od dawna ukształtowanym i zaakceptowanym. Istnieje szereg historycznych nici łączących to zjawisko. Nadal ma miejsce dyskusja w przemyśle reklamowym, jak najlepiej docierać do społeczności międzynarodowej (zarówno jeżeli chodzi o stronę zarządczą, jak i kreatywną).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>