Mój chór, moja pasja

W dniach 26.06.2015-3.07.2015 gościł w Gersheim/Niemcy/ chór „Amantis Cantare,” reprezentujący Gimnazjum nr 5 w Przemyślu, prowadzony przez nauczyciela muzyki , Piotra Szelążka. Okazja była wyjątkowa. Ośrodek Sponhaus, zajmujący się wychowaniem dla pokoju i zrównoważonego rozwoju, obchodził 10-lecie istnienia. Przed kilku laty odwiedził to miejsce prof. Bronisław Geremek, wielki orędownik pojednania polsko-niemieckiego.
Aby uczcić ten jubileusz, do Gersheim na zaproszenie doktora Jerzego Węgrzynowskiego, obecnego Dyrektora Sponhaus, oprócz chóru gimnazjum nr 5, przyjechał także młodzieżowy chór żeński „Nezabudki” ze Lwowa, prowadzony przez Natalię Iwaszkiw. Wśród zaproszonych gości byli: Pani Premier Landu – Annegret Kramp Karrenbauer, Minister Środowiska – Reinhold Jost oraz Konsul Generalny RP – Pan Jan Sobczak.
Tygodniowy pobyt w Niemczech, to czas spędzony nie tylko na zwiedzaniu Kraju Saary-Saarbrücken, ale też okres wytężonej pracy dla obydwu chórów. Codzienne zajęcia chóralne przygotowywały młodzież do kulminacyjnego koncertu, który odbył się 1 lipca 2015 r. w gimnazjum w Blieskastel. Chóry z Niemiec, Polski i Ukrainy, biorące udział w projekcie zaprezentowały kulturę muzyczną swojego regionu, a koncert zakończył się odśpiewaniem czterech przygotowanych wspólnie utworów. Solistką koncertu była Gabriela Pacławska, uczennica Gimnazjum nr 5 i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, a całością dyrygował Piotr Szelążek.
Spośród licznych atrakcji, jakie zapewnili uczniom organizatorzy, najbardziej ekscytującą był wyjazd do Strasburga. Francuskie uliczki, kafejki, siedziba Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, niezliczone zabytki, w tym przepiękna Katedra Notre Dame – wszystko to stworzyło niezapomniany klimat i z pewnością będzie źródłem wielu wspomnień dla przemyskiej młodzieży.
Podróżowanie chóru „ Amantis Cantare” po Europie to zasługa przede wszystkim opiekunów – p. Zofii Czyżyk i p. Piotr Szelążka-nauczycieli Gimnazjum nr 5 w Przemyślu, pasjonatów i przyjaciół młodzieży.

Piotr Szelążek