Koncert w Urzędzie Miasta


18 stycznia br. mija 70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego – wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, twórcy m.in. muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej. W grudniu 2015 roku Sejm RP ustanowił go patronem 2016 roku, podkreślając znaczenie jego dorobku dla światowej i polskiej kultury.
Z tej okazji w dniu 17 stycznia 2016 odbył się w Sali Narad UM w Przemyślu wyjątkowy koncert. Chór Gimnazjum nr 5 i recytatorzy I Liceum Ogólnokształcącego przedstawili program artystyczny związany z twórczością kompozytora.
W wykonaniu młodzieży samorządowcy i radni wysłuchali m.in. Roty, Hymnu do Bałtyku i Marsylianki Wielkopolskiej.
Feliks Nowowiejski był absolwentem konserwatorów w Berlinie i Ratyzbonie, laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych, a sam określał siebie jako kompozytora – marynistę. Ogromny sukces odniósł w 1924 roku dzięki swojej operze Legenda Bałtyku, zrodzonej z fascynacji Kaszubami, ich historią i legendami. Na stałe mieszkał w Berlinie i Poznaniu, prowadził aktywną działalność edukacyjną i koncertową. W roku 1930 kompozytor gościł w Przemyślu, gdzie wykonał koncert inauguracyjny na nowo-zamontowanych organach w Przemyskiej Katedrze.