Każdy przekaz reklamowy powinien zawierać jasne, proste przesianie

Innymi słowy, powinien przedstawiać potencjalnemu nabywcy przynajmniej jeden, ewentualnie tylko jeden wyraźny powód, dla którego powinien dokonać zakupu. W formie ekstremalnej jest to wyrażenie jedynej w swoim rodzaju propozycji sprzedaży (Unique Selling Proposition albo USP), która została opracowana jako filozofia przez Rossera Reevesa z firmy Ted Bates w Stanach Zjednoczonych. W uproszczeniu – kryjąca się za tym teoria mówi, że dowolny produkt posiada pewną cechę charakterystyczną, która może być rozwinięta w taki sposób, by uczynić ją unikatową w swojej klasie. W sytuacji idealnej jest to jedna z podstawowych cech tego typu produktu, ta, w odniesieniu do której reklamowana marka faktycznie jest najlepsza. Może to jednak być jakaś ogólna cecha, którą – wybraną jako pierwsza i pozyskaną dla tej marki – marka czyni swoją własną. Wiele spośród najlepszych sloganów („Krąg zaufania” Colgate, „Persil pierze bielej”, „Oxo nadaje potrawie coś, co pociąga mężczyzn”, „Guinness jest dobry dla ciebie”) to zwykle konstatacje USP.

Problem z USP polega na tym, że mogą być bardzo silnie oddziałującymi i krótkimi stwierdzeniami, ale mają bardzo ograniczony zakres. Większość marek produktów (w szczególności w branżach

Dla przekazu reklamowego jest ważne, by u jego podstawy leżała mniej lub bardziej prostym językiem wyrażona główna korzyść, jaką się oferuje konsumentowi. Jest to jednak sprawą oceny, na ile wyraźnie i energicznie jest ona przedstawiana.

W sensie fizycznym korzyścią z posiadania Oxo jest to, że produkt ten stanowi bardzo łatwy i możliwy do zaakceptowania sposób na robienie sosów (lub nadawanie potrawom mięsnym smaków) i zapiekanek. Obecna bardzo pomyślnie rozwijająca się telewizyjna kampania reklamowa lego produktu opiera się prawie wyłącznie na wzajemnych relacjach zachodzących między członkami wyraźnie określonej, ale zupełnie zwykłej rodziny. Poszczególni jej członkowie po prostu są tymi konsumentami, którzy do przyrządzanych przez siebie potraw dodają Oxo. W sposób domniemany korzyść w sensie fizycznym jest zawarta we wszystkim, jednakże trudno byłoby ją wyraźnie dostrzec, toteż faktycznie komunikowana korzyść ma charakter emocjonalny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>