Co nowego – chór


Integracja Zachód-Wschód dzięki chórom

Integracja Zachód-Wschód dzięki chórom

Ukraińsko-polsko-niemiecki projekt chóralny organizowany w gimnazjum Von der Leyen-Gymnasium świętuje hucznie swoją trzecią edycję. Blieskastel:,, Już po raz trzeci w naszym gimnazjum...
czytaj więcej
II Młodzieżowa Wiosna Chóralna

II Młodzieżowa Wiosna Chóralna

Zakończyła się kolejna 2 –dniowa edycja Młodzieżowej Wiosny Chóralnej. Tym razem zajęcia warsztatowe odbywały się w murach Gimnazjum nr 5 w Przemyślu. Chór „Amantis cantare”...
czytaj więcej
II Młodzieżowa wiosna chóralna
Wspólne kolędowanie w Archikatedrze obrządku łacińskiego

Wspólne kolędowanie w Archikatedrze obrządku łacińskiego

Koncert Kolęd „Kolędujmy razem” ma w Przemyślu swoją długą, bo 16- letnią tradycję. W dniu 31 stycznia 2016 roku młodzież z przemyskich szkół gimnazjalnych i licealnych wykonała...
czytaj więcej
Koncert w Urzędzie Miasta

Koncert w Urzędzie Miasta

18 stycznia br. mija 70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego – wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, twórcy m.in. muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. W grudniu 2015 roku Sejm RP...
czytaj więcej

Z pieśnią ku Niepodległości

Już po raz piąty chór szkolny Gimnazjum nr 5 im. Św. Jana Kantego wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych na Zamku Kazimierzowskim, uświetniając tym samym miejskie obchody Święta Niepodległości. To ogromna radość, widzieć w ciepły, listopadowy wieczór, tłumy mieszkańców miasta, zmierzające na Wzgórze Zamkowe. Połączone chóry Gimnazjum nr 5 oraz I Liceum Ogólnokształcącego pod dyr. Piotra Szelążka zaprezentowały szeroki repertuar pieśni patriotycznych. Ponad 70 chórzystów i ok. 300 osób na sali głównej Zamku Kazimierzowskiego wspólnie śpiewało przez godzinę niezapomniane pieśni legionowe. Czyż można sobie wyobrazić piękniejszy i radośniejszy sposób czczenia tego Wielkiego, Polskiego Święta? Choć nie był to łatwy koncert, a czas przygotowania był krótki to jednak młodzież zrobiła wszystko, aby ich śpiew wzbudzał radość na twarzach publiczności. Dziękuję za zaangażowanie i pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by tradycją w Przemyślu stało się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Za wspólne śpiewanie dziękuję moim uczniom skupionym w chórze szkolnym, Przemyskiemu Młodzieżowemu Chórowi Kameralnemu „Vox Iuventum”, oraz solistom-Julicie Fil i Jori Gerula . Podziękowania także dla wszystkich, którzy zechcieli poświecić swoje wolne, świąteczne popołudnie i przybyli na koncert. Podziękowania dla tych, którzy chcieli być w tym ważnym momencie ze swoimi wychowankami lub chcieli oklaskiwać swoich kolegów i koleżanki.

Piotr Szelążek

Rok szkolny 2014/2015

MÓJ CHÓR, MOJA PASJA

W dniach 26.06.2015-3.07.2015 gościł w Gersheim/Niemcy/ chór „Amantis Cantare,” reprezentujący Gimnazjum nr 5 w Przemyślu, prowadzony przez nauczyciela muzyki , Piotra Szelążka. Okazja była wyjątkowa. Ośrodek Sponhaus, zajmujący się wychowaniem dla pokoju i zrównoważonego rozwoju, obchodził 10-lecie istnienia. Przed kilku laty odwiedził to miejsce prof. Bronisław Geremek, wielki orędownik pojednania polsko-niemieckiego.

Aby uczcić ten jubileusz, do Gersheim na zaproszenie doktora Jerzego Węgrzynowskiego, obecnego Dyrektora Sponhaus, oprócz chóru gimnazjum nr 5, przyjechał także młodzieżowy chór żeński „Nezabudki” ze Lwowa, prowadzony przez Natalię Iwaszkiw. Wśród zaproszonych gości byli: Pani Premier Landu – Annegret Kramp Karrenbauer, Minister Środowiska – Reinhold Jost oraz Konsul Generalny RP – Pan Jan Sobczak.

Tygodniowy pobyt w Niemczech, to czas spędzony nie tylko na zwiedzaniu Kraju Saary-Saarbrücken, ale też okres wytężonej pracy dla obydwu chórów. Codzienne zajęcia chóralne przygotowywały młodzież do kulminacyjnego koncertu, który odbył się 1 lipca 2015 r. w gimnazjum w Blieskastel. Chóry z Niemiec, Polski i Ukrainy, biorące udział w projekcie zaprezentowały kulturę muzyczną swojego regionu, a koncert zakończył się odśpiewaniem czterech przygotowanych wspólnie utworów. Solistką koncertu była Gabriela Pacławska, uczennica Gimnazjum nr 5 i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, a całością dyrygował Piotr Szelążek.

Spośród licznych atrakcji, jakie zapewnili uczniom organizatorzy, najbardziej ekscytującą był wyjazd do Strasburga. Francuskie uliczki, kafejki, siedziba Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, niezliczone zabytki, w tym przepiękna Katedra Notre Dame – wszystko to stworzyło niezapomniany klimat i z pewnością będzie źródłem wielu wspomnień dla przemyskiej młodzieży.

Podróżowanie chóru „ Amantis Cantare” po Europie to zasługa przede wszystkim opiekunów – p. Zofii Czyżyk i p. Piotr Szelążka-nauczycieli Gimnazjum nr 5 w Przemyślu, pasjonatów i przyjaciół młodzieży.

Piotr Szelążek

Przemyska Młodzieżowa Wiosna Chóralna

W dniach 14-15.04.2015 r odbyła się w Przemyślu I edycja Młodzieżowej Wiosny Chóralnej. Patronat nad całością przedsięwzięcia objął Prezydenta Miasta Przemyśla –p. Robert Choma. Młodzież ze szkół gimnazjalnych i licealnych Przemyśla i Dubiecka przez 2 dni uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez Katarzynę Sobas-Klocek, Agnieszkę Tomaszek, i Dariusza Kosaka- młodych utalentowanych chórmistrzów z Rzeszowa. Zakres repertuaru nad który pracowali dyrygenci, był zdecydowanie szerszy, niż podczas zimowej edycji warsztatów chóralnych „Kolędujmy Razem”, stąd też dało się usłyszeć wielobarwność koncertu wiosennego. Koncert finałowy, który zgromadził 9 chórów /ok.500 chórzystów!!!/dowodzi, że koncerty muzyki chóralnej na stałe wpisały się w krajobraz muzyczny Przemyśla. Nad całością przygotowań czuwali Joanna i Piotr Szelążkowie- propagatorzy wielu chóralnych inicjatyw w Przemyślu.

Koncert w Sejmie (relacja uczennicy)

Tuż przed świętami miałam niezwykłą możliwość śpiewania koncertu kolęd w gmachu Sejmu RP na zaproszenie posła Marka Rząsy wraz z Przemyskim Młodzieżowym Chórem Kameralnym „Vox Iuventum”, podczas uroczystości wigilijnej. Ten dwudniowy koncert być może był moim koncertem życia. Miłe słowa, ciepłe spojrzenia i szczere uśmiechy sprawiły, że uwierzyłam w moc naszych jeszcze młodych głosów, a przede wszystkim, w co nigdy nie wątpiła, w moc naszego wspaniałego dyrygenta Pana Piotra Szelążka, który dzięki swojemu zaangażowaniu i poświęceniu przygotował nas do wykonania jakże ważnego i brawurowego koncertu. To wspaniałe i niezapomniane chwile dla nas, to duma dla naszych Rodziców i wspaniała promocja dla Przemyśla.

Anita Marek

VOX IUVENTUM podbija Sejm !!!

W dniach 17-18 grudnia, na zaproszenie posła Marka Rząsy, przebywał w Sejmie RP Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „VOX IUVENTUM”. Zespół powstał we wrześniu 2013 roku, i skupia młodzież szkół ponadpodstawowych z Przemyśla, Dubiecka i Buszkowic. Założycielem i dyrygentem jest Piotr Szelążek, chórmistrz i nauczyciel muzyki. Mecenat nad chórem sprawuje Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” na czele z Panią Dyrektor Renatą Nowakowską.

W Sejmie Chór koncertował dwukrotnie: podczas spotkania opłatkowego z udziałem Pani Premier Ewy Kopacz, Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego i Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz w holu głównym Sejmu. Na oba brawurowe wykonane i długo oklaskiwane przez liczne audytorium występy złożyły się kolędy polskie, słoweńskie, ukraińskie, francuskie i paragwajskie. Akompaniatorem podczas koncertów był Piotr Dobosiewicz. Wyjazd przemyskich młodych śpiewaków stał się okazją do wspaniałej promocji kultury oraz miasta Przemyśla. Wiele ciepłych słów usłyszeli bardzo przejęci młodzi artyści, dla nich wszystkich było to wydarzenie, które pozostanie na długo w pamięci, a także w zdjęciach i życzeniach, między innymi od Premier Ewy Kopacz, Krystyny Skowrońskiej, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, i wielu innych parlamentarzystów z różnych opcji politycznych, które zostały uwiecznione w pamiątkowej kronice zespołu.

Młodzież miała także okazję na odbycie niezwykle atrakcyjnej lekcji wiedzy o społeczeństwie w jednym z najważniejszych dla funkcjonowania kraju miejsc – po zakończeniu oficjalnych uroczystości chórzyści zwiedzili Sejm, odwiedzili miedzy innymi galerię obrad plenarnych –chórzystów z Przemyśla z mównicy powitała prowadząca obrady Izby v-ce Marszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Wyjazd zespołu był możliwy dzięki zaangażowaniu posła Marka Rząsy, oraz życzliwości Roberta Chomy, Prezydenta Miasta Przemyśla, Barbary Łapki , Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Renaty Nowakowskiej, dyrektor PCKiN Zamek, Haliny Wiśniewskiej, dyrektor Gimnazjum nr 5 oraz Pawła Husarza, właściciela Studia Fotograficznego Foto Husarz, i Mariusza Franków, właściciela firmy EUROBUS.

Pozostaje mieć nadzieję, iż to nie ostatni koncert tej rangi w wykonaniu przemyskich muzyków.

Rozśpiewane Gimnazjum!!!!!

Talenty wokalne chórzystów naszego Gimnazjum znane są nie od dziś. Wielokrotnie uświetniają oni swoimi koncertami uroczystości szkolne i miejskie. Marka chóru „Amantis Cantare” zyskuje uznanie w coraz szerszym gronie. Tak było również i tym razem. Dzięki pozytywnym opiniom, które usłyszeliśmy po wykonaniu koncertu z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dostaliśmy zaproszenie na niezwykłą uroczystość. W dniu 10 grudnia 2014r. w Sali Konferencyjnej Hotelu Rzeszów połączone chóry Gimnazjum nr 5 im. Św. J. Kantego, I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego oraz Przemyskiego Młodzieżowego Chóru Kameralnego „Vox Iuvenum” pod dyrekcją Piotra Szelążka uświetniły swoim występem uroczystość wręczenia Dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej.

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania Mazurka Dąbrowskiego przez Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Iuvenum” ,co nadało całemu spotkaniu podniosłego nastroju. Po ceremonii wręczenia nagród połączone chóry zaśpiewały jeszcze utwory o nieco lżejszym charakterze a całość koncertu zakończyły kolędą -„Dzień Jeden w Roku”. Uśmiech na twarzach Wojewody Podkarpackiego Pani Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pana Jacka Wojtasa i zebranych gości świadczył o wspaniałych doznaniach artystycznych.

Na tym jednak nie kończy się przygoda ze śpiewem, gdyż już niedługo Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „VOX IUVENTUM” w skład którego wchodzą nasi uczniowie i absolwenci wypłynie na znacznie szersze wody. Ale o tym następnym razem…

Piętnastolecie szkoły

Chór szkolny „Amantis Cantare” występem podczas Uroczystego Święta Szkoły, związanego z 15-leciem istnienia Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu, zainaugurował rok szkolny 2014/2015.Bogaty repertuar chóru przyczynił się do ubogacenia uroczystości tak ważnej nie tylko dla środowiska szkolnego ,ale również dla społeczności lokalnej. Zgromadzeni goście oraz uczniowie i Rodzice mieli możliwość posłuchania w wykonaniu chóru piosenek w języku polskim, hiszpańskim ,niemieckim, angielskim oraz w języku Zulu. Po długich godzinach spędzonych na przygotowaniach do koncertu i wyczerpujących próbach chór otrzymał od swojego dyrygenta zasłużoną słodką nagrodę, i od razu rozpoczął przygotowania do kolejnego występu. Tym razem będzie to Koncert z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, który odbędzie się na Zamku Kazimierzowskim w dniu 11 listopada 2014 r. o godz,17.00. Już dziś w imieniu Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli i Chóru serdecznie zapraszam.

DSC_0948W czerwcu 2012 r. mieliśmy okazję zaśpiewać jeszcze jeden nietypowy koncert. Zostaliśmy poproszeni przez ks. Proboszcza Janusza Skałkę o muzyczną oprawę jednego z ołtarzy podczas uroczystości Bożego Ciała. Chór zaśpiewał tylko 2 pieśni, lecz wpływ wcześniejszej pracy Pani prof. Elżbiety Wtorkowskiej był widoczny. Brzmienie chóru i łatwość wykonywanie trudnych pieśni w niesprzyjającej akustyce/ na wolnym powietrzu/zaowocowało pochwałami wiernych uczestniczących w procesji, kierowanymi do Pani Dyrektor mgr inż. Haliny Wiśniewskiej, jak również bezpośrednio do chóru. Sezon koncertowy został zakończony „słodkim” akcentem, za który serdecznie dziękuję.

Wasz dyrygent Piotr

Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęliśmy koncertem podczas Mszy Świętej z okazji Patrona Szkoły. Uczniowie uczestniczący w zajęciach artystycznych oraz chór szkolny, przygotowali oprawę muzyczną Mszy Św. Po tym koncercie skupiliśmy się na przygotowaniach do koncertu z okazji 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości .Tym Razem koncert miał się odbyć nie w Auli I Liceum Ogólnokształcącego, lecz w pięknym wnętrzu Zamku Kazimierzowskiego. Pani Dyrektor Renata Nowakowska przyjęła nas bardzo ciepło, a koncert, który odbył się 10.11.2013 r. wypełnił salę dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, którzy przyszli śpiewać pieśni patriotyczne wraz z połączonymi chórami I LO i G5. Spotkanie uświetnili swoją obecnością: naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu, pani Barbara Łapka, dyrektorzy obu szkół, pani Halina Wiśniewska i pan Tomasz Dziumak, oraz prezes Stowarzyszenia Regia Civitas, pan Tomasz Kuźmiek. Występ był przeplatany komentarzem historycznym i wierszami. Koncert przygotowali nauczyciele z obu szkół: pani Aneta Żurowska oraz pan Piotr Szelążek.

Wspólny śpiew stał się ważnym elementem świętowania rocznic narodowych, również w naszym mieście. Organizatorzy zapraszają zatem już dziś na spotkanie z pieśniami patriotycznymi w przyszłym roku.

11_11_2013

Polska a’capella – muzyczna podróż

Śpiew chóralny staje się coraz bardziej popularną formą działalności muzycznej przemyskiej młodzieży.  Wielu młodych ludzi śpiewa w różnego rodzaju zespołach śpiewaczych, odnosząc większe i mniejsze sukcesy.

Śpiewanie chóralne to nie tylko pasja, to także możliwość koncertowania – w kraju, i za granicą. Przemyska młodzież w ostatnich miesiącach  miała okazję zaprezentować swoje umiejętności, koncertując na Węgrzech.

Gimnazjum nr 5 im. Jana Kantego  w Przemyślu od lat uczestniczy  w programie  „Comenius”, inicjatywie mającej na celu nawiązanie zagranicznej współpracy partnerskiej. Młodzież szkolna niejednokrotnie wyjeżdżała na Węgry, wiele razy Gimnazjum nr 5 gościło w swych progach młodych Węgrów.

W czerwcu br. Chór Kameralny „Amantis  Cantare” przygotowany przez mgr Piotra Szelążka, wystąpił z koncertem w Kościele Minorytów w Egerze. Chór przeniósł słuchaczy w muzyczną podróż po Polsce, prezentując utwory polskich kompozytorów. Dni młodym artystom wypełniały próby i koncerty. Był też czas na zwiedzanie nowych miejsc, były spontaniczne mini – koncerty w Muzeum Obskura w Egerze, i na Baszcie Zamku. Kilkudniowy  dniowy pobyt na Węgrzech był czasem nie tylko chóralnej pracy, ale również wspólnej zabawy, możliwości spróbowania węgierskich potraw – znaleźliśmy także odrobinę czasu wolnego. Każdy dzień rozpoczynaliśmy o godz.8.00, później realizowaliśmy plan dnia. Możliwe, że niedługo będziemy gościć w naszym mieście chór z Węgier, bowiem podczas jednego z koncertów zainteresowanie przyjazdem do Przemyśla wyrazili przypadkowo poznani dyrygenci, pracujący z węgierską młodzieżą. Raz jeszcze muzyka dała dowód na to, że jest językiem uniwersalnym i nie zna granic.

Wróciliśmy do kraju z bagażem doświadczeń, z mocą wrażeń, zatrzymanych na zdjęciach, we wspomnieniach. Jestem  pewien, że ten wyjazd zapadnie w pamięć wszystkim, i uczniom, i nam- nauczycielom. Już cieszę się na kolejny wjazd. Może za rok do Paderborn, bowiem z naszą młodzieżą szkolną można jechać na koniec świata.

Wyjazd z młodzieżą do Egeru był najważniejszym punktem pracy z chórem w roku 2011.

Wspominał Piotr Szelążek